Montaż siatki ogrodzeniowej - krok po kroku
Montaż siatki ogrodzeniowej - krok po kroku

Od czego zacząć montaż siatki?

Po pierwsze: Przygotowanie terenu

Przed przystąpieniem do właściwych prac konieczne jest odpowiednie przygotowanie miejsca, gdzie siatka ogrodzeniowa ma się docelowo znaleźć. W tym celu konieczne jest usunięcie wszystkich przeszkód znajdujących się w tym obszarze. Należy usunąć wszelką roślinność oraz kamienie, patyki i inne elementy znajdujące się na przewidywanej linii ogrodzenia. Konieczne jest również wytyczenie przebiegu siatki, można do tego celu posłużyć się sznurkiem.

Po drugie: Osadzanie słupków

Słupki ogrodzeniowe są z reguły montowane w ostępach 2,5m od siebie. Jest to optymalna odległość, która pozwoli i z łatwością naciągnąć drut napinający, i nie podniesie nadmiernie kosztów inwestycji. Konieczne jest wykopanie odpowiedniej ilości dołków o średnicy około 30cm i głębokości ok. 50 cm. Po wykonaniu tej czynności można przystąpić do wprowadzenia słupków ogrodzeniowych narożnych i początkowych, a następnie pośrednich. Umieszczone w dołku elementy zalać należy betonem dla zagwarantowania większej stabilności całej konstrukcji. Przy siatce o wysokości 1,5 metra należy wybrać słupki pół metra wyższe.

Po trzecie: Wyrównanie słupków

Nim zalany beton zacznie wiązać należy przeprowadzić poziomowanie i spionizować wszystkie elementy. W tym celu najlepiej równać wszystkie słupki ogrodzeniowe do jednej linii u góry wyznaczonej przez sznurek lub żyłkę murarską. Dla zagwarantowania odpowiedniego pionu wszystkim komponentom należy ustawić je z wykorzystaniem poziomicy. Aby wszystkie elementy pozostały w niezmienionej pozycji konieczne jest ich podparcie.

Po czwarte: Mocowanie drutów naciągowych

Do mocowania drutu naciągowego można przystąpić, gdy beton odpowiednio zwiąże. Zazwyczaj czynność tę wykonuje się po trzech dniach od wypoziomowania słupków ogrodzeniowych. Proces rozpoczynamy od elementu początkowego lub narożnikowego. Między poszczególnymi drutami zaleca się odstęp 50 cm. Konieczne jest zamontowanie na poszczególnych słupach, na wysokości, na której przebiegać będą druty naciągowe, odpowiednich napinaczy. Po ich montażu można przystąpić do poprowadzenia druta, pamiętając aby na obu końcach, gdzie zostanie zamontowany nieco go uciągać. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zerwania siatki.

Po piąte: Zakładanie siatki

Po zamontowaniu drutu naciągowego można przystąpić do montażu siatki ogrodzeniowej. Proces należy zacząć od słupka początkowego lub narożnikowego. Na początku konieczne jest przełożenie przez pierwsze oczka siatki drutu naciągającego i założenie go na wcześniej zamontowanych napinaczach lub stosując pręt zaplatający. Następnie siatka ogrodzeniowa może być rozwijana i mocowana kolejno do następujących po sobie słupków. Przed zamontowaniem do kolejnych elementów należy odpowiednio uciągnąć siatkę, aby była dobrze naprężona, dzięki czemu będzie bardziej odporna na odkształcenia i deformacje.

Po szóste: Wykończenie

Zamontowanie całej siatki ogrodzeniowej nie oznacza jeszcze końca prac. Aby zapewnić odpowiednią stabilność należy teraz całość przymocować do zainstalowanego wcześniej drutu naciągającego. Należy w związku z tym zapleść brzegi na skrajnych drutach naciągowych.

O czym warto pamiętać?

Siatka leśna nie jest w identyczny sposób montowana jak siatki ogrodzeniowe, bowiem posiada już z reguły druty wiodące. W trakcie mocowania jej do słupków należy uciągać ją i zwracać uwagę na dokładność instalacji – od tego zależy bowiem stabilność całości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl